İLKELERİMİZ

In response to the economic growth in Turkey and the increasingly extensive and diverse requirements of a growing number of international investors, our mission is to provide professional service with high quality to meet the needs of our clients.

 

As a recognized leading Turkish law firm in the commercial field, we serve both Turkey and international clients successfully in various industries and are continuously involved in, advising on, and creating innovative legal structures for transactions in a whole spectrum of commercial areas such as capital markets, mergers and acquisitions, private equity, banking, structured finance, project finance, general corporate, inward investment, commercial property, tax, intellectual property, insolvency, telecommunications, media and Internet.

 

The firm is dedicated to meeting the specific needs of each client. In the wide range of fields in which we are involved, we place great emphasis on excellence of services, a commercial attitude to transactions, efficiency of costs and, of course, speed of response.

WE ARE ONE OF THE FIRST TRULY PRIVATE PARTNERSHIP TURKISH LAW FIRM

  TG Hukuk Bürosu kurulduğu günden bu yana "Karşılıklı Güven" , “İnsana Saygı” , “Gizlilik” prensiplerinden yola çıkarak, hizmet kalitesini en üst düzeye çıkarmak amacıyla sürekli bir gelişim içerisinde olmuştur. Büromuz gelinen aşamada bir çok, yerli ve yabancı müvekkiline avukatlık ve hukuk müşavirliği hizmeti vermekte, değişen zaman koşullarına uygun biçimde kendi içerisinde yenilenmekte, dinamizm içerisinde faaliyetlerine devam etmektedir.

 

 

TG Hukuk Bürosu, Avukatlık mesleğini, mesleğin onuruna yakışır şekilde icra etmektedir. “insan” faktörüne önem verir. Müvekkillerinin yanında  deneyimi ile oluşturduğu hizmet politikalarının icrasını sağlayan takım arkadaşlarını uzun yol arkadaşı olarak kabul eder. 

TG Hukuk bürosu sorunların çözümünde ortak fikre ve işbirliğine inanmakta, bilgiye ve tecrübeye değer vermektedir. Ofis içi çalışmaları ile sürekli dinamik kalır, bu anlamda kendini bir avukatlık okulu olarak tanımlar. Usta-çırak ilişkisini benimser.

Müvekkillerinin yanında avukat arkadaşlarını ve TG ailesinde yer alan tüm dostlarını da uzun yol arkadaşları olarak kabul eder.